مدیریت پسماند در دانمارک

 


دانمارک

در کشوردانمارک حدود 700شهرداری یا حکومت محلی فعالیت دارند که در عین انجام وظایف محوله مسئولیت جمع آوری پسماندهای شهری  را نیز بر عهده دارند. عموما سیاست های کلان این بخش در وزارت محیط زیست کشور دانمارک تدوین و جهت اجرا به شهرداری ها ابلاغ می شوند.

 این سیاست ها البته شامل جزییات نمی شود و تنها مسائل کلان به خصوص حوزه های سخت افزاری را در بر می گیرد. یکی از این موارد موضوع جمع آوری است که طبق مصوبه ای در جولای سال 1993 به صورت کامل به انجمن های میان شهری واگذار شده ودر این میان شهری در کشور دانمارک به انجمن های نیمه دولتی – نیمه خصوصی گفته می شوند که معمولا اداره و راهبری مسائل را در حوزه های مشترک چند شهر برعهده دارند.

جمع آوری یا سیاست گذاری در زمینه پسماند ها یکی از مهمترین وظایف این انجمن ها است. هم اکنون این انجمن ها مسئولیت جمع آوری 10 در صد از پسماند های شهری دانمارک را بر عهده داشته و روی جمع آوری باقیمانده پسماندها نظارت دقیق دارند.

به صورت میانگین در کشور دانمارک روزانه 3800 تن پسماند تولید می شود که بخش اعظمی از این پسماندها خشک هستند. طبق دستور العمل ها در حال اجرا دربخش جمع اوری پسماندهای یمانکارن جمع آوری کنننده عموما از طریق منورت 6 ساله انتخاب می شوند.

البته این پیمانکاران پیش از شرکت در مناقصات باید تاییدیه فنی و زیست محیطی را از مراکز مختلف دریافت کرده و تجهیزات خود را به استانداردهای ارائه شده در جدول مناقصه نزدیک کنند.

نکته جالب در برگزاری این منا قصات این است که برخورداری از تجهیزات مدرن و پیشرفته یا گواهینامه های بین المللی کیفیت از اهمیت بیشتری نسبت به قیمت ارایه شده برخواردار هستند. در کشور دانمارک اصل بر این است که به ازای هر 500 کیلو گرم پسماند باید یک خودری مخصوص فعالیت کند. در این کشور پسماند های تمامی شهرها به صورت مکانیزه جمع آوری می شود.

استاندااردهای سختی نیز در زمینه کار گذاری مخازن در فاصله بین 100 تا 120 متر وجود دارند. کارگذاری مخازن یکی از وظایف پیمانکاران به شمار می آید. البته این فاصله بنابر نقشه های حجم پسماند های تولید شده در مناطق مختلف قابل تغییر است که بین شهرداری ها و پیمانکاران بر سر آن توافق می شود.

هم اکنون در شهر کپنهاگ بیش از 37 هزار مخزن بزگ کا گذاری شده است.
برآورد می شود هزینه جمع آوری هر کیلو پسماند در دانمارک برابر با5/4 دلار باشد. (بر اساس برآورد سال2005 انجمن ها میان شهری). از دیگر قوانین موجود در کشور دانمارک این نکته است که پیمانکاران تنها وظیفه دارند پسماندهای مخازن بزرگ شهری که معمولا در مراکز پر رفت و آمد تعبیه شده را با هزینه های عمومی جمع آوری کنند.

 در این کشور پسماند های خانگی هر هفته دوبار ودر روزهای مشخص برای هر مرحله جمع آوری شده و به ازای هر کیلو از شهروندان هزینه های دریافت می شود. این هزینه ها که بنا بر متغیر های خاصی از قبیل پسماند تفکیک شده،یا مخلوط وخشک یا تر محاسبه می شود هر ماهه به وسیله قبوضی با نام خدمات شهری به شهروندان ارائه می شود.

شهروندان همچنین باید پسمانده های خود را در کیسه هی مخصوصی قرار دهند که روی آن نوع پسماند نوشته شده است. این کیسه که از مواد قابل بازیافت ساخته می شود به صورت رایگان و به مقدار مقدار مشخصی در اختیار شهروندان قرار می گیرد. هر گونه تخلفی از سوی شهروندان در این زمینه ها پس از گزارش پیمانکاران به شهرداری،در مراجع قضایی پیگیری می شود.

 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری