شهرداری الکترونیک
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵
0 نظر
619 بازدید
شهرداري الکترونيک چيست ؟

شهرداري الکترونيک ، سازماني است که با بهره گيري از فناوري اطلاعات ،  خدمات خود  را  در  حوزه  وظايف  شهرداري  به صورت سريع ،  قابل دسترس و امن به  شهروندان ارائه مي کند خدمات  اين  شهرداري به  صورت 24  ساعته  و فارغ  از محدوديت هاي  زماني و مکاني در شهر واقعي  است.
 
ويژگي هاي شهرداري الکترونيک 
 حذف پرونده هاي کاغذي و تبديل آن به اطلاعات ديجيتالي .
 حذف بخش هاي مربوط به پاسخگويي تلفني در سازمان.
 توجه به ارتباطات الکترونيک و لزوم به کارگيري آن در بخش هاي پاسخگويي.
 ايجاد محلي براي تبادل نظرات شهروندان درباره عملکرد شهردار و سازمان شهرداري. 
 پرداخت عوارض هاي مربوط به نوسازي و ... از طريق اينترنت.
 حذف روند هاي مربوط به پرونده هاي شهرداري و کاهش افزايش رفت وآمد فيزيکي به سازمان.
  اطلاع رساني روزبه روز  فعاليت هاي شهرسازي وامور مربوط به شهر.
 
ضرورت ايجاد شهرداري الکترونيک
 
در دنياي امروز که هر بيشتر به سمت ماشيني  شدن قدم مي گذاريم ديگر روابط چهره به چهره و مستقيم نمي تواند پاسخگوي مشکلات ما باشد در شهرهاي امروز ما با افزايش جمعيت ودر نتيجه آن افزايش ترافيک شهري رو به رو هستيم . هم چنين روش هاي بروکتراتيک گذشته و کاغذ بازي هاي پيشين نمي تواند روشي مناسب در جهت رسيدگي به کارهاي اداري شهروندان باشد از اين سازمان هاي مهم نظير شهرداري ها در شهرهاي بزرگ که به نوعي قلب تپنده شهر محسوب مي شوند بايد دست از روش هاي پيشين برداشته و وارد دنياي الکترونيک و مجازي شوند . دنياي که در آن فعاليت ها بسيار سريعتر و مطمئن تر انجام مي گيرد و نيازي به تراکم جمعيت در دنياي فيزيکي نيز نيست. بايد براي کاهش ترافيک شهري ، هزينه هاي انجام کار ، برخوردها و ناراحتي هاي رواني ، فساد اداري و دهها مشکلي که همه روزه درادارات و سازمان هاي بزرگ با آن روبرو هستيم چاره اي انديشيد وبهترين راه حل ايجاد سازمان هاي مجازي است که از مشکلات ياد شده مي کاهند و حتي به بهبود روند کاري نيز منجر مي شوند . 
    
براي کاهش بسياري از معضلات شهري از جمله ترافيک، آلودگي‌هاي زيست محيطي و هزينه‌هاي سنگين ناشي از ترددهاي غير ضروري شهروندان کشور در آينده‌اي نه چندان دور  بايد خدمات شهرداري از طريق شبکه اينترنت و پايگاه‌هاي الکترونيکي اين نهاد دريافت گردند .اين اقدام  خود يکي از گام هايي است که در مسير ايجاد دولت الکترونيک نيز مي تواند بسيار موثر باشد  .
 
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر